Свет

Турција со предупредување со нејзините граѓаните за можни дискриминаторски напади во Европа и САД

Турција ги предупреди своите граѓани за можни дискриминаторски напади во Европа и САД по серијата исламофобични инциденти и откако Шведска, Норвешка и Данска ...

Ентони Блинкен пристигна во посета на Каиро

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна во посета на Каиро. Египетскиот главен град е првата станица на Блинкен на неговата турнеја на ...

Најмалку 41 лице загина во сообраќајна несреќа во Пакистан

Повеќе од 40 лица загинаа во сообраќајна несреќа во која автобус падна во клисура во јужната пакистанска провинција Балучистан, јавија локалните медиуми. Хамза ...

Нетанјаху: Нашиот одговор на тероризмот ќе биде силен, брз и прецизен

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави „силен“ и „цврст“ одговор на „тероризмот“ по двата палестински напади во Источен ...

Грлиќ Радман – Дачиќ: Соработката меѓу Хрватска и Србија е во интерес на двете земји

Шефовите на дипломатиите на Хрватс ка и Србија, Горан Грлиќ Радман и Ивица Дачиќ ги договорија чекорите што треба да се преземат за подготовка на нивната ...

Мароко повторно ја отвори својата амбасада во Ирак по 18 години отсуство

Мароканското Министерство за надворешни работи повторно ја отвори својата амбасада во Багдад по 18-годишно отсуство. Мароканската амбасада во Багдад беше ...

Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12 месеци. „Фирмите и ...

Борел: Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите, освен во краен случај

Шефот за европската дипломатија Жозеп Борел го повика Израел да не користи смртоносна сила, „освен во краен случај“, како одговор на палестинските напади ...

Поранешниот генерал Павел е избран за нов претседал на Чешка

Новиот претседател на Чешка, пензионираниот генерал Петр Павел (61), вчера упати апел до Чесите да не се чувствуваат поразени доколку не гласале за него, бидејќи ...

Протести во САД по објавувањето снимка од убиството на Тајр Николс при полициско задржување

Во САД викендов се одржуваат бројни, но претежни мирни протести по објавените видео снимки синоќа од страна на полицијата во Мемфис од задржувањето на Тајeр ...