Македонија

Приватните превозници на протест на „Илинденска“, Град Скопје апелира да се откажат од блокадите

Со блокадата на десната страна од булеварот „Илинден“ со автобуси, приватните превозници на „Слобода превоз“ и „Мак-експрес“ и денеска го ...

Одбележување на Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Во Свечената сала на Владата денеска ќе се одржи настан по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост 3 декември на кој ќе се обрати премиерот Димитар ...

Без струја делови од Батинци, Волково, Илинден, Ѓорче Петров и Кисела Вода, а Љубанци без вода

Поради технички интервенции во електро дистрибутивната мрежа, без струја денеска ќе бидат делови од селата Батинци и Волково, Општина Илинден и од населбите Ѓорче ...

Посебен сообраќаен режим во Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека СВР Скопје денеска ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот на булеварот „Илинден“, поради ...

Синдикатот на УКИМ на преговори со Собранието за мирно решавање на спорот за колективниот договор

Во Ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје денеска ќе се одржи средба помеѓу одборот за преговори, предводен од претседателот на ...

Сончево со умерена облачност и утринска магла по котлините

По одделни котлини денеска претпладне ќе има појава на магла и ниска облачност, а преку ден времето ќе биде сончево со умерена облачност. Максималната температура ...

Маричиќ на средба со европратениците: Поддршка од Европскиот Парламент за брзо чекорење кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел оствари средба со европратениците, членови на групата на ...

Гошев за ТВ 24: Недипломиран правник не може да полага правосуден испит

Адвокатот и поранешниот министер за правда Туше Гошев во емисијата 24 анализа рече дека темелна вредност на еден народ е почитување на законот кој сам го донел. ...

Ивановска за ТВ 24: Како може да има министер дискреционо право да доделува некому право да полага кога има пропишани услови и казна?

Билјана Ивановска претседателка на ДКСК во емисијата 24 анализа истакна дека дека правилата кога студентот Џафери се запишал за да полага правосуден испит, ...

Шасивари за ТВ 24: Во однос на конкретниот случај за синот на Џафери, периодот беше транзициски

Јетон Шасивари професор од универзитетот Југоисточна Европа во емисијата 24 анализа во врска со недипломираните студенти рече дека дипломата од Југоисточниот ...