Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Ќе не заштитат ли вакцините од новите соеви на коронавирусот?


Интервју со Радмила Шеќеринска, министерка за одбрана. Дебата на политичките аналитичари - Исмет Рамадани и Андреа Стојковски.

Македонија за првпат како НАТО членка на маса на Самит. Но, колку тоа ќе помогне во спорот со Бугарија. Какви се сега шансите по средбата Заев - Макрон? Колку пораките на Бајден влијаат во расплетот на македонско-бугарскиот спор?


Речиси 4,3 милијарди евра, историски највисоки буџетски трошења. Економијата ќе заздравува, растот ќе надмине 4 отсто. Стокмен новиот ребалансиран буџет. Повеќе приходи, поголеми расходи, но и подлабок минус во буџетската каса. Власта оптимист, ќе растат и јавните и приватните инвестициии. Предизборни трошења или развоен буџет? Која е вистината, на владата или на опозицијата? Дали ќе се соочиме со потреба од зголемување на даноци? Колку приватниот сектор ќе може да ја крепи економијата? На што е потпира владиниот оптимизам, а што велат бизнисмените и економистите?

Дебатираа Мендерес Кучи од Стопанска комора на Ссеверозападна Македонија, Данела Арсовска од Сојуз на Стопански комори и Павле Гацов, даночен експерт.


Пандемијата стивнува, но не е исчезната. Не знаеме што не очекува наесен, но и какви долгорочни последици ќе остави врз физичкото и психичкото здравје на луѓето?

Гости во 24 анализа беа: Доц.д-р. Нико Беќаровски специјалист интернист од Клиниката за токсикологија која е воедно и Ургентен центар, д-р. Стојан Бајрактаров, психијатар и директор на Клиниката за психијатрија и Милан Шеклер.


Џо Бајден ги стави и противниците на Преспанскиот договор на американската црна листа. Опозицијата почна со блокади на градовите со тврдење дека Владата подготвува предавство со Бугарија, Заев враќа дека не му се јасни блокадите и дека Мицкоски го има португалскиот предлог на маса. Што значат бугарските барања за правни гаранции за спроведување на договорот со Македониј? Ќе омекне ли Софија после силниот притисок на САД?

Гости се поранешните амбасадори Ивица Боцевски и Нано Ружин.


Младите во перспективата на македонската политичка и општествена сцена. Како да ги вратиме европските вредности во услови на неизвесна европерспектива? Достоинствен одговор кон Бугарија како одговор на здружената десница, левица и центар или нови поделби во општеството. 

Дали ребрендирањето на партиите е доволен знак за да се реформира менталитетот на лидерската постава или е време за младински крик. Политички и невладини активисти.

Во 24 Отворено дебатираа Блажен Малески, Никола Цветкоски, Сефер Селими.


Ќе има или не дигитализација во образованието од септември? Трка со времето - законските измени во Собрание - на терен можен референдум за нивно уривање. Нови наставни програми за прво и четврто одделение. Кои изборни предмети ќе преживеат, а кои ќе се симнат од листата? 30 отсто од содржината на учебниците треба да се промени - какви наставни програми подготвува ресорното министерство? Власта останува на ставот дека реформи во образоанието мора да има. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ препознава политика - вметнување на резултатите од преговорите со Бугарија. Колку наставниците се подготвени и обучени за новиот наствен концепт. Дали намалувањето на наставни предмети ќе значи помал фонд на часови? Ќе се вратат ли учениците во училиштата од септември?

Дебатираа Мила Царовска, министерка за образование, Весна Јаневска, претседател на Комисијата за образование на ВМРО-ДПМНЕ и Јаким Неделков - претседател на СОНК.


Часовникот одбројува, оптимизмот испарува. Што бара Бугарија од Македонија и за што е невозможно да се согласиме?

Гостин - Бујар Османи министер за надворешни работи, а во живо зборува аналитичарот Александар Кржаловски - кои решенија тој ги има?

Совети, предлози, сугестии, за можен излез во спорот - од Стелиос Кулоглу, Сириза - од Атина и Емил Кирјас, потпретседател на Либералната Интернационала - од Софија.


Кој ја блокира Македонија, Бугарија или други европски земји? Дали постои реален европски притисок врз Софија, или Македонија е заложник на геополитичките игри? Згреши ли Владата во целата надворешнополитичка стратегија и Преспанскиот договор, или земјава го даде максимумот?

Дебатиравме со професорите Мирослав Грчев и Благој Цонев.


Поскапа храна, недвижности, метали, бензин - инфалцијата подгреана - не чека ли ценовен бран? Стотици милиони евра во оптег во економијата, како мерки за помош на граѓаните и на фирмите. Дали денарот е под притисок? Банките пливаат во пари, граѓаните се плашат од нови задолжувања, фирмите се борат за ликвидност, стабилност на банкарски сектор, кредити и штедење. Владата најавува инвестициски бум. Каква е состојбата со странските директни инвестиции? Претстојни локални избори, вакцинација, пандемија, кои се ризиците што ја демнат економијата, јавниот долг во пораст, црвената линија премината. Оценките проценките и очекувањата на Народната банка преку интервјуто со гувернерката Анита Ангеловска Бежоска.