Економија

Битиќи: До март ќе има доволно суровини за струја

Ова е време на преживување, но струја и парно ќе има без прекини во текот на грејната сезона – Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека ...

Незаштитетни граѓани: Млечните производи станаа луксуз

Литар јогурт достигна цена од цели 90 денари, ова го регистраше екипата на ТВ 24 при деншаната обиколка во повеќе маркети. Цените на млечните прпизводи во незапирлив ...

Македонија само за камати ќе плати над 152 милиони евра кон доверителите

Македонија само за камати во однос на претходно земени кредити годинава ќе плати над 152 милиони евра кон доверителите.  Во моментов 1,3 процентни поени од БДП ...

Анкета: Покачувањето на цените најголем проблем за Грците

Покачувањето на цените е главниот проблем што ги загрижува Грците, според двете последни истражувања на јавното мислење спроведени за грчките телевизии ...

„Тесла“ повлекува 1,1 милион возила поради дефект со прозорците

Автомобилската компанија „Тесла“ повлекува 1,1 милион возила во САД поради дефекти во системот за автоматско спуштање и кревање на прозорците што може да не ...

Одлуката за продолжување на кризна состојба во енергетиката во ќор сокак во Собранието

Попусто пратениците го усвоија дневниот ред на 86 седница кога не можат да расправаат по нив а меѓу нив и за Предлог-одлуката за продолжување на енергетската ...

Изведувачот на штипската клиничка болница се спаси од стечај

Изведувачот на штипската клиничка болница „Интракат“ се спаси од стечај откако штипски „Бетон“ се откажа од каматите и се согласи долгот од два милиони ...

АХВ нареди итно повлекување на виршли „Вуди“ поради присуство на бактерија

Врз основа на добиена нотификација за пласиран небезбеден производ на пазарот во  Македонија – виршли од брендот „Вуди“, кај кои вo земја членка на ЕУ, ...

Централната банка на САД повторно ги покачи каматните стапки за 0.75 отсто

Федералните резерви (Фед), како што уште се нарекува централната банка на САД, ги покачи каматните стапки за 0.75 отсто со намера да се запре галопирачката ...

За три месеци продолжено траењето на мерката за ограничување на маржата на основните прехранбени производи во трговијата на големо и на мало

Портпаролите на Владата Муамет Хоџа и Душко Арсовски на денешната редовна прес-конференција информираа подетално за заклучоците и одлуките донесени на ...