Најсилен бран на Ковид-19, рекорден број новозаболени, хоспитализирани и починати
Foto

Најсилен бран на Ковид-19, рекорден број новозаболени, хоспитализирани и починати

Расте бројот на новозаболени од Ковид-19, на хоспитализирани и на починати. Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се нови 1320 случаи со Ковид-19, 50 починати, 457 оздравени пациенти.

На инфективните оддели во земјава се лекуваат вкупниот 1720 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, од кои 686 се во Скопје.

Вкупниот број Ковид-дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 132740, бројот на оздравени пациенти е 108197, а на починати е 3860. Вкупниот број активни случаи изнесува 20683 од кои 10281 се во Скопје.

Вкупно вакцинирани се 8398 здравствени работници и граѓани на возраст над 77 години, а пријавени за вакцинација преку веб страницата vakcinacija.mk се 123300 граѓани.

0 Коментари

Остави коментари