25.02.2018 - 17:29
Хрвтска и понатаму во снег – веќе една недела земјата е под бела покривка, меѓутоа снегот и студот стануваат закана за човечкиот живот,...
23.02.2018 - 10:25
Серија слаби земјотреси регистрирани се во јужниот дел на Бугарија во последните 24 часа, од кои најсилниот бил 4,6 степени според Рихтеровата скала...
22.02.2018 - 10:05
Земјотрес со интензитет од 4,8 степени според Рихтеровата скала синоќа е регистриран западно од грчкиот остров Закинтос, соопшти атинскиот Институт...
17.02.2018 - 18:46
„Го прогласувам Косово за независна и демократска држава“ Пред 10 години, во функција на премиер, Хашим Тачи во Парламентот во Приштина ја прогласи...
17.02.2018 - 14:10
Косово денеска ја одбележува десетата годишнина од независноста, а граѓаните ќе прослават со повеќе манифестации и собири. Прославата започна со...
17.02.2018 - 13:30
Шефот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска истакна дека е многу важно на државите од Западен Балкан да им се понуди перспектива за членство...
17.02.2018 - 13:03
Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во име на САД, упати честитки до Косово по повод 10-годишнината од прогласување независност. „Во...
16.02.2018 - 12:13
Очите на јавноста свртени во Софија каде министрите за надворешни работи и високите функционери на Европската унија  ја продолжуваат...