03.11.2017 - 09:39
Во тек е голема акција за спасување мигранти во близина на грчкиот остров Калолимнос во Егејското море. Според грчки медиуми чамецот со кој патувале...
01.11.2017 - 12:42
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган планира да побара оставки од уште седум градоначалници од неговата  партија. Градоначалниците на некои...
31.10.2017 - 09:38
Знам дека рокот на траење ми е ограничен и најверојатно ова ми е последниот мандат, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој дополни дека...
31.10.2017 - 09:15
Околу 10 лица се повредени вечерва, кога автобус се преврти на автопатот „Тракија“ во реонот на бугарскиот град Јамбол. Според бугарската полиција,...
30.10.2017 - 15:57
Директорот на Албанската тајна служба (ШИШ) Вишо Ајази Лика поднесе оставка, објавија денеска албанските медиуми. На местото на Лика е именуван...
27.10.2017 - 09:57
Едно 11-месечно бебе, кое почина од морбили во болница во Грција, е првата жртва на оаа болест во земјата годинава, информира весникот „Та Неа“....
25.10.2017 - 18:55
Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека очекува следната недела во парламентот да биде...
25.10.2017 - 18:13
Метрото во Атина утре нема да работи поради 24-часовен штрајк на вработените, објави „Катимерини“. Штрајкот е организиран од синдикатот СЕЛМА во...