14.11.2017 - 15:35
Жолт и црвен метео аларм во повеќе делови од Балканот. Снегот и дождот предизвикаа колапс во регионот, затворени се автопати и некои локални...
14.11.2017 - 11:58
Ураганот наречен „Евридика" го погоди грчкиот остров Сими. Како резултат на лошите временски услови предизвикани од поројните дождови и грмотевици,...
14.11.2017 - 11:54
Снежното невреме во Босна и Херцеговина и Хрватска се уште го забавува сообраќајот на поголем број патишта во високите планински предели. По снегот...
13.11.2017 - 10:23
Снежно невреме ја зафати Хрватска и предизвика големи проблеми во сообраќајот. Според загрепски медиуми, снег паѓа во Капела, на Сљеме, Горски Котар...
13.11.2017 - 09:47
Јужнокорејската армија потврди дека еден севернокорејски војник успеал да пребегне во Јужна Кореја преку демилитаризираната зона. Војникот успеал да...
13.11.2017 - 09:38
Илјадиници Романци учествуваа во антивладини протести низ целата држава против  новите даночни измени за кои сметаат дека ќе предизвикаат...
10.11.2017 - 16:01
Турската полиција приведе 82 осомничени членови на Исламска држава во операција во Истанбул. Приведените се странски државјани кои чувствувале воени...
10.11.2017 - 14:29
Турскиот народ денеска  ја одбележува годишнината од смртта на Мустафа Кемал Ататурк, основачот на Република Турција. Иако денот на сеќавањето...