20.11.2017 - 11:26
Земјотрес со интензитет од седум степени според Рихтерова скала е регистриран утрово во водите на јужниот дел на Тихиот океан, на 82 километра...
20.11.2017 - 10:13
Еден од најозлогласените криминалци на светот, Чарлс Менсон, почина денеска во болница во Коркоран во Калифорнија на 83-годишна возраст. Менсон беше...
20.11.2017 - 10:01
Преговорите меѓу четирите германски партии кои се обидуваа да формираат владејачка коалиција пропаднаа, откако ги напушти Слободната демократска...
19.11.2017 - 19:09
Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе прифати да се повлече од функцијата, по 37 години, тврди извор запознаен со преговорите меѓу Мугабе и...
19.11.2017 - 11:34
Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе денеска ќе се состане со високи претставници на армијата за да разговара за неговата иднина, додека во...
19.11.2017 - 11:27
Јавниот обвинител на Шпанија, Хосе Мануел Маза почина во Аргентина, соопшти синоќа Владата во Мадрид. Премиерот Маријано Рахој, од иметото на својот...
19.11.2017 - 11:21
Лидерот на партијата „Шин Фејн“, поранешно политичко крило на Ирската републиканска армија (ИРА), Гери Адамс соопшти пред делегатите на партиската...
18.11.2017 - 13:00
Илјадници лица денеска, на улиците на Хараре протестираат против претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе.  Демонстрантите веат национални...