29.09.2012 - 14:34
Околу 30.000 Северноирци учествуваат денеска во парадата на унионистите, протестанти, што се одржува низ улиците на Белфаст.   Маршот долг десет...
29.09.2012 - 12:27
Во заседа во близина на јеменскиот главен град Сана убиени се четворица политичари од партијата на соборениот претседател Али Абдула Салех.  ...
29.09.2012 - 12:25
Американската телевизија „Фокс њуз“ и се извини на јавноста за прикажувањето во живо како човек се застрелува во главата по полициската потера со...
29.09.2012 - 11:24
Меркел не смее да владее како Адолф Хитлер, изјави поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит.   Тој вели дека сегашната канцеларка Ангела...
29.09.2012 - 10:44
Во пожарот кој изби во фабрика за преработка на индустриски отпад во областа Хант-Мансијск, на северот на Русија, загинале седум лица, а уште осум се...
29.09.2012 - 10:16
Играта на 15 годишниот Тајлер Џулијано стана фатална откако додека се забавувал во дворот на својата тетка, на себе ставил црна маска.  Неговиот...
29.09.2012 - 09:24
Поранешниот британски премиер Тони Блер беше единствениот човек кој можеше да го промени ставот на американскиот претседател Џорџ Буш при...
29.09.2012 - 08:14
Најмалку седум лица, меѓу кои едно девојче и една постара жена, загинаа во поплавите предизвикани од поројните дождови на југот на Шпанија, кои...