21.03.2018 - 11:19
Човекот осомничен за серијата бомбашки напади во Тексас се разнел себеси со активирање екплозивна направа во својот автомобил, јави АФП. -...
21.03.2018 - 10:51
Најмалку 26 лица загинаа денеска, а 18  се ранети во самоубиствениот бомбашки напад во Кабул, главниот град на Авганистан, соопшти портпарол на...
21.03.2018 - 09:23
Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин изјави денеска дека е можна тристрана средба на врвот со Северна Кореја и САД. „Спроведување преговори меѓу...
21.03.2018 - 09:13
Поранешниот француски претседател Никола Сакрози повторно е денеска на распит во рамки на истрага за сомневања за финансирање на неговата...
20.03.2018 - 14:50
Во средно училиште во градот Анаполис, во американската сојузна држава Мериленд, отворен е оган, при што повеќе лица се повредени. Локалниот шериф на...
20.03.2018 - 12:10
Вработен во меѓународната курирска служба „Федекс“ е повреден изутринава, при експлозија на пакет-бомба пред филијалата на компанијата во градот Шерц...
20.03.2018 - 10:12
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата стои зад Британија во нејзиниот спор со Русија околу труењето на поранешниот...
20.03.2018 - 09:52
Германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека Европската унија мора да има заедничка политика кон Русија и Кина. На синоќешната прес-конференција...