16.10.2017 - 16:50
Љубителите на џез музиката, одново ќе уживаат во програмата на овогодинешното – 36то издание на скопскиот џез фестивал. од 19ти до 22ри октомври на...
16.10.2017 - 08:30
Македонија и Балканот денеска се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред десет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај...
13.10.2017 - 10:21
Српското Министерство за култура издвои повеќе од 518.000 евра за новиот филм на Ралф Фајнс. Британскиот глумец, режисер и продуцент минатиот месец...
12.10.2017 - 18:15
Второто издание на Меѓународниот филмскиот фестивал Киненова Скопје 2017свечено беше затворено вчера вечер во скопското кино Синеплекс со доделување...
11.10.2017 - 09:57
Пилот-филмот од ТВ-серијата „Сенки над Балканот“ на Драган Бјелогрлиќ, кој премиерно беше прикажан на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола, вечер ќе...
10.10.2017 - 17:35
Создавање и развој на заштитата и рехабилитацијата на лицата со попреченост  во Р.М. и отпочнување на дефектолошките студии е 37-та книга која...
10.10.2017 - 16:37
Наместо на археолошкиот локалитет „Стоби“, истоимениот фестивал на античка драма и оваа година ќе се одржи на сцената на велешкиот театар....
09.10.2017 - 17:52
Роден во Дебар 01.06.1927. Филмски работник, пропагандист, промотор на културата, поет, новинар, уредник Од 1953 до 1956 година, одговорен уредник...