02.10.2017 - 17:28
Годинава Македонија остана без свој филм – претставник за “Оскар“ од неанглиско говорно подрачје. Како што соопшти Друштвото на филмски работници на...
02.10.2017 - 17:08
Откако Министерството за култура ги скрати наградите за годинашнот Макфест, општина Штип како главен организатор реши сама да ги обезбеди. Нема да...
02.10.2017 - 12:03
Комплексот Македонско Село  изминатиот викенд беше местото каде сите љубители на виното и храната има можност да уживаат во вкусот на најубавите...
29.09.2017 - 16:27
Под мотото „За сè има првпат“ алудирајќи на дебитантските интернационални филмски остварувања на 6 октомври свечено ќе биде отворено второто издание...
26.09.2017 - 13:37
Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ на прес-конференција денеска го претстави и годинашното жири кое ги оценува...
26.09.2017 - 12:31
Годинашни добитници на државната награда „11 Октомври“ за животно дело се музичкиот уметник Влатко Стефановски во областа на културата и уметноста, и...
26.09.2017 - 09:58
Според листата на американскиот портал „Бизнис инсајдер“, Битлси се без конкуренција најпродавана музичка група со 178 милиони продадени албуми. Зад...
25.09.2017 - 09:52
Третиот фестивалски ден на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ ќе биде отворен со програмата за деца и проекцијата на...