24 анализа - Диво насеље – две години потоa

Диво насеље – две години потоа – 8 доживотни казни, 13 по 40 години и 4 ослободителни. Одбраната најавува жалби и бара меѓународна истрага, осудените го прозваа директно лидерот на ДУИ, Али Ахмети за одговорност, а на сметката на Ахмети стигнаа политички рафали и од неговите опоненти во албанскиот кампус. Меѓународна истрага најавува и власта. Ќе се стигне ли конечно до одговор на прашањето што се случи на 9 мај 2015, кој заврши кобно за осуммина припадници на македонската полиција, но и кој и дали некој стои зад крвавите настани. Анализираат безбедносниот експерт Благоја Марковски, поранешниот началникот во БЈБ Љубомир Ѓурчевски, аналитичарот и уредник на „Лајм“, Исен Салиу. Во емисијатa ќе ги чуеме и дел од аргументите на дел од адвокатите на одбраната.

See video

Емисии

17.03.2018 - 01:36
Законот за употреба на јазиците помина во Собрание, легално или не. За Владата законот е уставен, а за опозицијата е против уставен, најавува негово оспорување. Дебата со Фросина Ременски од СДСМ и Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ.
16.03.2018 - 19:28
Тема- УФП: Кривични пријави за поранешниот директор на СОЗР Дооневски и директор на приватна фирма
16.03.2018 - 16:16
Тема: Болести на крвните садови Гостин: д-р мед. Маријан Бошевски-ссци. кардиолог
16.03.2018 - 14:30
Тема 1: Дали претседателот Иванов ќе го потпише Законот за јазиците? Тема 2: Избор на тема од цела недела